Revive Rejuvenate Revitalise Restore

PROF.DR.RANA ANADOLU

> ÖZGEÇMİŞ

> YAYINLARI

> KİTAPLARI

> GÖREV ALDIĞI KURULUŞLAR

> ÜYE OLDUĞU KURULUŞLAR

> ÖDÜLLERİ

> LOGOMUZ

 
-
 
-
 

ÖZGEÇMİŞ

 


Ankara’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde tamamladım. Arkasından da ilk tercihim olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine dereceyle girdim. Fakülte yıllarında yaz aylarında. Uluslararası tıp öğrencileri değişim programı dahilinde Malta Üniversitesi St Luke’s Hastanesinde pediatri ve dahiliye kliniklerinde çalıştım. Tıp Fakültesinden 1986 yılında mezun oldum ve Dermatoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım.

Dermatolojiyi seçerken, dermatoloji kliniğinin stajım sırasında bende bıraktığı olumlu izlenimlerin çok büyük etkisi oldu. Bizim dermatoloji kliniğimiz çok parlak bir geçmişe sahiptir. Prof. Dr. Lütfü Tat, Prof. Dr. Atıf Taşpınar, Prof. Dr. Nur Or, Prof. Dr. Nizamettin Erbakan, Prof. Dr. Ahmet Akçaboy hocalarımız, nurlar içinde yatsınlar. İhtisasım sırasında dermatopatoloji konusuna eğildim ve yurt dışı eğitim olanaklarını araştırdım. Dermatopatoloji ve immünhistokimya konusunda ABD’de Boston Tufts Üniversitesinden, Alman asıllı Amerikalı hocalar Ord. Prof. Dr. Walter Lever ve eşi Prof. Dr. Gundula Schamburg Lever’in çalışmalarını izledim ve onlarla yazışmaya başladım. Hocaların Almanya’ya yerleşmesi üzerine üniversitemin görevlendirmesi ile Eberhard-Karls Üniversitesi Dermatoloji Kliniğinde Schamburg-Lever ve Walter Lever’den dermatopatolojinin temelleri, ve dermatoimmunopatoloji eğitimi aldım. Türkiye’ye döndüğümde Ankara Üniversitesi araştırma fonu proje desteği ve hocalarımın da katkıları ile kliniğimde, Türkiye’deki ilk Dermatoimmünopatoloji Laboratuvarını kurma şansım oldu.

Uzmanlık sonrası çok kısa süreli olarak Japonya’da Sapporo Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalında gözlemci olarak bulundum. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneğinin ortaklaşa olarak iki yılda bir verdikleri Prof. Dr. Kemal Turgut Araştırma Ödüleri, immünhistokimya ve dermatoimmünopatoloji konusundaki iki çalışma nedeni ile tarafıma verildi. 1992 yılında dünyada dermatopatoloji konusunda iki yılda bir, tek kişiye verilen, International Dermatopathology Fellowship eğitim bursunu kazandım ve ABD’de Prof. Dr. Bernard Ackerman ile çalışmaya başladım. 1993-1994 yılları arasında ABD’de dermatopatoloji üst ihtisasımı tamamladım.

1998 yılında Ulusal Dermatoloji Kongresi özgün araştırma ödülü tarafıma verildi. Avrupa Tabipler Birliği, UEMS Section Dermato-Veneroloji’de Türkiye’nin 4 yıl süreyle aktif temsilcisi olarak çalıştım. Avrupa Dermatoloji Forumu, Uluslararası Dermatoloji Cemiyeti gibi birçok uluslararası kurum ve kuruluşta ülkemi temsil ettim. Yurt içinde de Türk Dermatopatoloji Derneği Başkanlığı ve Ankara Deri ve Zührevi Hastalıklar Derneği İkinci Başkanlığı gibi görevlerde bulundum. Sağlık Bakanlığı bünyesinde Dermatoloji Tanı Tedavi Protokolleri Komisyonu ve aferez-fotoferez komisyonunda çalışma fırsatı buldum. 2004-2006 yılları arasında ABD, Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı ve Kanser araştırma-tedavi merkezinde deri kanserleri üzerinde çalıştım. Miami Üniversitesi Miller Tıp Fakültesi fahri öğretim üyesi ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak uzun yıllar çalıştım, şu anda kendi dermatoloji kliniğimde sizlere hizmet vermekteyim.
 

Copyright © 2009 www.profdrranaanadolu.com